Niedziela, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 5248
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Posłanka Barbara Bubula w Jeleniej Górze: o telewizji cyfrowej i mediach lokalnych

Wtorek, 16 października 2012, 7:20
Aktualizacja: Środa, 17 października 2012, 7:07
Autor: Mea
Jelenia Góra: Posłanka Barbara Bubula w Jeleniej Górze: o telewizji cyfrowej i mediach lokalnych
Fot. Mea
– Jelenia Góra jako jedno z ostatnich miast będzie miała wyłączony sygnał analogowy w lipcu 2013 r. – powiedziała Barbara Bubula, członkini Komisji Kultury i Środków Przekazu. Spotkanie z posłanką PiS o problemach mediów lokalnych w kontekście cyfryzacji oraz samych zmian z nią związanych odbyło się wczoraj (15.10) w biurze posłanki Marzeny Machałek. – Niestety społeczeństwo ma małą wiedzę na temat cyfryzacji w Polsce. Aż 80 proc. osób nawet nie wie czy ma odpowiedni sprzęt do odbierania telewizji cyfrowej, a tylko 10 proc. Polaków zna datę wyłączenia sygnału analogowego na terenie, na którym mieszka – mówiła Barbara Bubula.

Brakuje w Polsce systemów, które w efektywny sposób wspierałyby media lokalne, tak jak dzieje się to na zachodzie Europy. Tam państwo dofinansowuje etaty dziennikarzy niekomercyjnych i lokalnych, płaci za częstotliwości i dostęp do fal radiowych, czy telewizyjnych. W budżecie Francji aż 500 mln euro rocznie przeznacza się na dofinansowania samej prasy. Podobne systemy funkcjonują również w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Media traktuje się tam jako element ekonomiki społecznej, który jest niezbędny, by mogło funkcjonować demokratyczne państwo i wolny rynek.

- W naszym kraju aspekt ten został pominięty. Skutkiem upadek mediów informacyjnych, zajmujących się komunikacją społeczną. Podczas planowania cyfryzacji pominięto problem udostępnienia jednego sygnału w multipleksach na programy lokalne, gdyż nie znaleziono dobrego sposobu na finansowanie tej kwestii. Ostatnio podniesione zostały nawet opłaty za częstotliwości, z których korzystają np. radia czy telewizje – twierdziła Barbara Bubula.

- Chciałabym w przyszłości zająć się tym aspektem, czyli poszukać nowych rozwiązań lub zaczerpnąć gotowe z Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, by pieniądze, które zarabia państwo, chociażby na częstotliwościach telefonii komórkowej lub akcyzie czy VAT-ach związanych z największymi kampaniami reklamowymi, przeznaczało na dofinansowanie mediów niskodochodowych np. lokalnych – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
661
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Piłka nożna
Pudzian z wizytą na Złotniczej!
 
Aktualności
Deszcz tak lał, że dach w galerii przeciekał
 
Aktualności
Zbiorowisko kropelek nad Jelenią Górą
 
Aktualności
Licytowali sztukę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group